Thomas Kruse: Søvnløs

Prøvetryk, 38 x 48 cm

Thomas Kruse (1943- ): Søvnløs

Uddannet arkitekt, arbejder som maler, grafiker og scenograf.

Prøvetryk, grafisk originaltryk i farver, 38 x 48 cm

Thomas Kruse: Kampen om byen

Indrammet Litografi 31×31 cm.

Thomas Kruse: 1943-

Uddannet arkitekt. Arbejder som maler, grafiker og scenograf. Plakatkunstner.

Indrammet Litografi i passepartout

“Kampen om byen”:

str. 31×31 cm.

Mogens Høver (1930- ): Uden titel

Olie på lærred, 40×50 cm

Fhv. forbundsformand i Dansk Litografisk Forbund, kunstmaler.

Olie på lærred, 40×50 cm

Hans Scherfig: Tømrerskruen

Indrammet plakat, 37,5×70 cm

Hans Scherfig (1905-1979): Tømrerskruen (1977)

Scherfigs maleri af Første storstrejke i Danmark 1794:

Tømrerne på kroen i Adelgade, der opsøges af politi og kapellan.

Indrammet plakat, 37,5×70 cm

Ib Spang Olsen: På havnen

Litografi 114/690, 48×65 cm

Ib Spang Olsen (1921-2012): Værftet

Tegner og forfatter.

Litografi 114/690, 48×65 cm

Jeff Ibbo: Uden titel

Akryl på lærred, 40×50 cm

Jeff Ibbo (1941- ): Uden titel

Uddannet fra Det Kgl. Danske Kunstakademi 1964-70.

Især kendt for sin leg med det kropslige motiv, minimalistisk og ekspressivt i sin helt egen stil, ofte med et humoristisk twist.

Akryl på lærred, 40×50 cm

Lars Swane: Landskab, Jylland

Litografi, 136/310, 76×56 cm

Lars Swane (1913-2002): Landskab, Jylland (1983)

Autodidakt, maler og grafiker.

Litografi, 136/310, 76×56 cm