Falke Bang (1912-1998): Fugle
Dansk tegner og billedhugger.
Særtryk 6/7 (Trykt hos UM Grafik), 76×57 cm
Særtryk, 76×57 cm
Falke Bang (1912-1998): Fugle
Dansk tegner og billedhugger.
Litografi, 76×56 cm
Amariel Nordoy (1945- ): Motiv fra Færøerne (1983)
Færøsk maler og grafiker.
Litografi, trykt på UM Grafik, 162/210, 76×56 cm
Indrammet reproduktion, 82×65 cm
Cuno Amiet (1868-1961): “ Höskörd”
Schweizisk maler, illustrator, grafiker og billedhugger.
Radering, 48×60 cm
Povl Christensen (1909-1977): Silkeborg Papirfabrik
Maler og grafiker. En af 1900 tallets mest fremtrædende grafikere.
Kendt som illustrator med 26 træsnit til St.St. Blichers “Brudstykker til en landsbydegns dagbog “, 1933
Radering, 48×60 cm
Olie på lærred, 73×68 cm
Jens P. Doll (1890-1958): Uden titel
Autodidakt kunstmaler.
Olie på lærred, 73×68 cm
Litografi, 77×57 cm
Alberto Quintanilla (1934- ): Ånder
Maler & akvarelkunstner. Indianer fra Peru.
Litografi, 77×57 cm
Litografi, 37×46 cm
Helge Jensen (1899-1986): Kvindelig model (1968)
Dansk maler.
Debuterede på KE 1917 med ekspressionistiske værker. Bevægede sig siden i retning af et dekorativt forenklet malerisk udtryk.
Litografi, 37×46 cm
Indrammet maleri. 58×57 cm
Jens P. Doll: 1890-1958
Autodidakt kunstmaler
Indrammet maleri. 58×57 cm
Litografi, str.: 25×31 cm
Jette With (1940- ): “Angst” (1971)
Litografi, str.: 25×31 cm
Indrammet plakat, 49×36 cm
Jørgen Buch: 1943 – 2021
Maler og grafiker
Indrammet plakat med Karl Marx i 200 året for hans fødsel.
Str.: 49×36 cm