Falke Bang: Fugle

Særtryk, 76×57 cm

Falke Bang (1912-1998): Fugle

Dansk tegner og billedhugger.

Særtryk 6/7 (Trykt hos UM Grafik), 76×57 cm

Amariel Nordoy: Motiv fra Færøerne

Litografi, 76×56 cm

Amariel Nordoy (1945- ): Motiv fra Færøerne (1983)

Færøsk maler  og grafiker.

Litografi, trykt på UM Grafik, 162/210, 76×56 cm

Cuno Amiet: Höskörd

Indrammet reproduktion, 82×65 cm

Cuno Amiet (1868-1961): “ Höskörd”

Schweizisk maler, illustrator, grafiker og billedhugger.

Povl Christensen: Silkeborg Papirfabrik

Radering, 48×60 cm

Povl Christensen (1909-1977): Silkeborg Papirfabrik

Maler og grafiker. En af 1900 tallets mest fremtrædende grafikere.

Kendt som illustrator med 26 træsnit til St.St. Blichers “Brudstykker til en landsbydegns dagbog “, 1933

Radering, 48×60 cm

Jens P. Doll: Uden titel

Olie på lærred, 73×68 cm

Jens P. Doll (1890-1958): Uden titel

Autodidakt kunstmaler.

Olie på lærred, 73×68 cm

Alberto Quintanilla: Ånder

Litografi, 77×57 cm

Alberto Quintanilla (1934- ): Ånder

Maler & akvarelkunstner. Indianer fra Peru.

Litografi, 77×57 cm

Helge Jensen: Kvindelig model

Litografi, 37×46 cm

Helge Jensen (1899-1986): Kvindelig model (1968)

Dansk maler.

Debuterede på KE 1917 med ekspressionistiske værker. Bevægede sig siden i retning af et dekorativt forenklet malerisk udtryk.

Litografi, 37×46 cm

Jens P. Doll: Uden titel

Indrammet maleri. 58×57 cm

Jens P. Doll: 1890-1958

Autodidakt kunstmaler

Indrammet maleri. 58×57 cm

Jette With: Angst

Litografi, str.: 25×31 cm

Jette With (1940- ): “Angst” (1971)

Litografi, str.: 25×31 cm