Grete Folman 1948 –
Autodidakt, billedkunstner. Arbejder både naturalistisk, naivistisk og abstrakt.
Indrammet maleri i passepartout: “Kvindeforsamling”
Str.: 20×60 cm
Grete Folman: Kvindeforsamling
Grete Folman 1948 –
Str.: 20×60 cm
Grete Folman: 1. Maj-møde
Grete Folman: 1948 –
Indrammet Monotypi i passepartout: 1. Maj-møde
str. 50×60 cm.
Grete Folman: Optog med faner
Grete Folman 1948 –
Monotypi: 50×60 cm: “Optog med faner”.
Grete Folman: Monotypi uden titel
Grete Folman: 1948 –
Monotypi: 50×60 cm.
Olie på lærred 100×100 cm
Grete Folman: 1948-
Olie på lærred: Latinamerika
Str: 100×100 cm
Olie på lærred: 60×79 cm
Grete Folman: 1948-
Olie på lærred: “Rød Sommerlejr”
str. 60×79 cm
Indrammet Litografi Str. 75 x 60 cm.
Victor Brockdorff: 1911-1992.
Eksperimenterede i de yngre år med modernismen. Holdt som helhed fast ved den naturalistiske linje. Dyrkede i 50érne socialistisk realisme.
Indrammet Litografi 72/210. 1966.
Str. 75 x 60 cm.
” Ved slusen i Sydhavnen”
Indrammet litografi i passepartout str. 62×70 cm.
Folmer Bendtsen 1907-1993.
Kendt som arbejderklassens maler, skildrede arbejdernes liv – især i Nordvestkvarteret, hvor han boede.
Indrammet litografi 225/250 i passepartout
str. 62×70 cm.
”Legende børn i gård.” 1950.
Olie på lærred 100*100cm
Grete Folman:
1948-
Olie på lærred.
str.: 100×100.
”Krig”
Olie på lærred:
Str.: 100×100 cm
Grete Folman: 1948-
Olie på lærred: Str.: 100×100. ”Sørgende mand med sin døde kammerat”.