Grete Folman: Kvindeforsamling

Grete Folman 1948 –

Autodidakt, billedkunstner. Arbejder både naturalistisk, naivistisk og abstrakt.

Indrammet maleri i passepartout: “Kvindeforsamling”

Str.: 20×60 cm

Grete Folman: 1. Maj-møde

Grete Folman: 1. Maj-møde

Grete Folman: 1948 –

Indrammet Monotypi i passepartout: 1. Maj-møde

str. 50×60 cm.

Grete Folman: Optog med faner

Grete Folman: Optog med faner

Grete Folman 1948 –

Monotypi: 50×60 cm: “Optog med faner”.

Grete Folman: Monotypi uden titel

Grete Folman: 1948 –

Monotypi: 50×60 cm.

Grete Folman: Latinamerika

Olie på lærred 100×100 cm

Grete Folman: 1948-

Olie på lærred: Latinamerika

Str: 100×100 cm

Grete Folman: Rød Sommerlejr

Olie på lærred: 60×79 cm

Grete Folman: 1948-

Olie på lærred: “Rød Sommerlejr”

str. 60×79 cm

Victor Brockdorff: Ved slusen i Sydhavnen

Indrammet Litografi Str. 75 x 60 cm.

Victor Brockdorff: 1911-1992.

Eksperimenterede i de yngre år med modernismen. Holdt som helhed fast ved den naturalistiske linje. Dyrkede i 50érne socialistisk realisme.

Indrammet Litografi 72/210. 1966.
Str. 75 x 60 cm.

” Ved slusen i Sydhavnen”

Folmer Bendtsen: Legende børn i gård

Indrammet litografi i passepartout str. 62×70 cm.

Folmer Bendtsen 1907-1993.

Kendt som arbejderklassens maler, skildrede arbejdernes liv – især i Nordvestkvarteret, hvor han boede.

Indrammet litografi 225/250  i passepartout

str. 62×70 cm.

”Legende børn i gård.” 1950.

Grete Folman: Krig

Olie på lærred 100*100cm

Grete Folman:

1948-

Olie på lærred.

str.: 100×100.

”Krig”

Grete Folman: Sørgende mand med sin døde kammerat

Olie på lærred:
Str.: 100×100 cm

Grete Folman: 1948-

Olie på lærred:  Str.: 100×100. ”Sørgende mand med sin døde kammerat”.