Jeff Ibbo: Uden titel

Akryl på lærred:  90×67 cm

Jeff Ibbo (1943- ):

Uddannet fra Det Kgl. Danske Kunstakademi 1964-70.

Især kendt for sin leg med det kropslige motiv, minimalistisk og ekspressivt i sin helt egen stil, ofte med et humoristisk Twist.

Akryl på lærred:  Str.: 90×67 cm

Jeff Ibbo: Uden titel

Akryl på lærred 40×50 cm

Jeff Ibbo:

Især kendt for sin leg med det kropslige motiv, minimalistisk og ekspressivt i sin helt egen stil, ofte med et humoristisk twist.

Akryl på lærred: Str. 40×50 cm

Jeff Ibbo: Uden titel

Akryl på lærred: Str.: 40×50 cm

Jeff Ibbo:

1941-

Dea Trier Mørch: Vinterbørn (11 af 12 linoleumssnit)

11 af 12 linoleumssnit 30×42 cm

Dea Trier Mørch: 1941-2001.

Grafiker og forfatter. Medstifter til Røde Mor.

Vinterbørn 11 af 12 linoleumssnit (der er kun 11. – nr. 12 mangler) Str. 30×42 cm cm

Thomas Kruse: Midt i det danske folks hverdag

60×67 cm

Thomas Kruse: 1943-

Uddannet arkitekt. Arbejder som maler, grafiker og scenograf. Plakatkunstner.

Forlæg til scenetæppe: ”Midt i det danske folks hverdag ” (1979)

str. 60×67 cm

Jørgen Buch: Tejn, Bornholm

Litografi i passepartout 76×56 cm

Jørgen Buch: 1943-2021.

Maler og grafiker.

Litografi i passepartout 165/290

str. 76×56 cm

” Tejn Bornholm”.

Niels Reumert: Indrammet litografi 94

Indrammet litografi: 45×54 cm

Niels Reumert:

1949-

Dansk maler og grafiker.Uddannet på Kunstakademiet 1969-74.

Maleriernes udtryk er ekspressivt med tydelige penselstrøg.

Indrammet litografi 1994,  17/50

Str.: 45×54 cm

Erik Hagens: HÅB, TRO & KÆRLIGHED

Erik Hagens: 1940-

Dansk maler og grafiker.

Aktiv deltager i de grænseoverskridende eksperimenter indenfor kunst- og livsformer i 60érne.

Str. 66×51 cm.

TRO,HÅB & KÆRLIGHED: Samlet i mappe:

Grethe Tranberg: Frodig kvindefigur

Grethe Tranberg:

1947-

Billedkunstner  og skulptør.

Skulptur: en frodig kvindefigur, der udtrykker overbevisende urkraft.