Jeff Ibbo (1943- ):
Uddannet fra Det Kgl. Danske Kunstakademi 1964-70.
Især kendt for sin leg med det kropslige motiv, minimalistisk og ekspressivt i sin helt egen stil, ofte med et humoristisk Twist.
Akryl på lærred: Str.: 90×67 cm
Akryl på lærred: 90×67 cm
Jeff Ibbo (1943- ):
Akryl på lærred 40×50 cm
Jeff Ibbo:
Især kendt for sin leg med det kropslige motiv, minimalistisk og ekspressivt i sin helt egen stil, ofte med et humoristisk twist.
Akryl på lærred: Str. 40×50 cm
Akryl på lærred: Str.: 40×50 cm
Jeff Ibbo:
1941-
11 af 12 linoleumssnit 30×42 cm
Dea Trier Mørch: 1941-2001.
Grafiker og forfatter. Medstifter til Røde Mor.
Vinterbørn 11 af 12 linoleumssnit (der er kun 11. – nr. 12 mangler) Str. 30×42 cm cm
60×67 cm
Thomas Kruse: 1943-
Uddannet arkitekt. Arbejder som maler, grafiker og scenograf. Plakatkunstner.
Forlæg til scenetæppe: ”Midt i det danske folks hverdag ” (1979)
str. 60×67 cm
Litografi 40×50 cm
Ukendt kunstner.
Litografi 44/100
str: 40×50 cm
”Banegård i Berlin”
Litografi i passepartout 76×56 cm
Jørgen Buch: 1943-2021.
Maler og grafiker.
Litografi i passepartout 165/290
str. 76×56 cm
” Tejn Bornholm”.
Indrammet litografi: 45×54 cm
Niels Reumert:
1949-
Dansk maler og grafiker.Uddannet på Kunstakademiet 1969-74.
Maleriernes udtryk er ekspressivt med tydelige penselstrøg.
Indrammet litografi 1994, 17/50
Str.: 45×54 cm
Erik Hagens: HÅB, TRO & KÆRLIGHED
Erik Hagens: 1940-
Dansk maler og grafiker.
Aktiv deltager i de grænseoverskridende eksperimenter indenfor kunst- og livsformer i 60érne.
Str. 66×51 cm.
TRO,HÅB & KÆRLIGHED: Samlet i mappe:
Grethe Tranberg: Frodig kvindefigur
Grethe Tranberg:
1947-
Billedkunstner og skulptør.
Skulptur: en frodig kvindefigur, der udtrykker overbevisende urkraft.